No:015/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik ilə görüşünə dair məlumatı
15 yanvar 2021 23:39
15 yanvar 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik ilə görüşüb.
Baş direktoru səmimiyyətlə salamlayan nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanla ISESCO arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əməkdaşlıq münasibətlərini vurğulayıb. Azərbaycanın öz ərazisindəki tarixi, mədəni, dini abidələrin qorunmasına hər zaman yüksək diqqət göstərdiyini bildirən nazir, hökumət tərəfindən bu sahədə görülən işləri xüsusilə vurğulayıb.
Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinin ISESCO tərəfindən dəstəkləndiyini, xüsusilə də 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı ISESCO tərəfindən verilmiş bəyanatın yüksək qiymətləndirildiyi Baş direktorun diqqətinə çatdırılıb.
Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində tarixi-mədəni irsin dağıdılması və məhv edilməsinə diqqəti yönəldən nazir, son onilliklər ərzində Azərbaycanın bu məsələ ilə bağlı aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlara çoxsaylı müraciətlər etdiyini qeyd edib. ISESCO Baş direktorunun hazırkı səfəri çərçivəsində Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə baş çəkməsinin onun bu ərazilərdəki vəziyyətlə əyani şəkildə tanış olması üçün əlverişli imkan yaratdığı bildirilib.
Baş direktor Salim bin Məhəmməd əl-Malik həyata keçirdiyi bu səfəri olduqca uğurlu qiymətləndirib. O, səfərin yalnız yüksək səviyyəli rəsmilərlə görüş baxımında deyil, habelə  işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki vəziyyətlə tanış olmaq baxımından səmərəli olduğunu vurğulayıb.
Ərazilərlə tanışlıq zamanı buradakı dağıntıların miqyasının, o cümlədən dini abidələr, məzarlıqlar, muzeylər, yaşayış evləri və digər tikililərin məhv edilməsinin bu dağıdıcı siyasətin onilliklər ərzində məqsədyönlü şəkildə aparılmasının bariz nümayişi olduğu qeyd olunub.
Görüşdə tərəflər, həmçinin Azərbaycan-ISESCO əməkdaşlığının gələcək perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:015/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Minister Jeyhun Bayramov with the ICESCO Director-General Salim bin Mohammed AlMalik
15 January 2021 23:39
On January 15, 2021 the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the ICESCO Director-General Salim bin Mohammed AlMalik.
Welcoming the Director-General, Minister Jeyhun Bayramov stressed the high level of cooperation between Azerbaijan and the ICESCO. Noting that Azerbaijan has always paid great attention to the protection of historical, cultural and religious monuments in its territory, the Minister highlighted the activities of the government in this field.
The support for Azerbaijan's position based on international law, especially the high appreciation of the statement made by the ICESCO during the 44-day Patriotic War was brought to the attention of the Director-General.
Drawing attention to the destruction and annihilation of historical and cultural heritage in the liberated territories of Azerbaijan, the Minister noted that within recent decades, Azerbaijan has made numerous appeals to the relevant international organizations on this issue. It was noted that the trip of the ICESCO Director-General to the liberated territories of Azerbaijan during his current visit, created an opportunity to get acquainted with the situation in these territories.
Director-General Salim bin Mohammed AlMalik evaluated his visit as successful. He stressed that the visit was fruitful not only in terms of meeting with high-ranking officials but also in terms of getting acquainted with the situation in the liberated territories.
It was noted that during the acquaintance with the area the scale of the destruction, including the annihilation of religious monuments, cemeteries, museums, houses and other buildings, clearly demonstrated that this destructive policy has been purposefully pursued for decades.