No:013/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Cari ilin 28-30 yanvar tarixlərində Cenevrədə Azərbaycan və Ermənistan Xarici İşlər nazirlərinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsinin iştirakı ilə görüşü baş tutub.
Cenevrə görüşü son illər ərzində tərəflər arasında keçirilmiş ən intensiv müzakirələrin aparıldığı görüş olub. Tərəflər həmsədrlərin təqdim etdiyi  gündəlik üzrə hərtərəfli müzakirələr aparıblar. Bu sırada ilk olaraq, 2019-cu il ərzində irəli sürülmüş təkliflər və əldə olunmuş razılıqların, xüsusilə iki ölkə əhalisinin sülhə hazırlanması üçün humanitar mübadilələrin həyata keçirilməsi, ikinci, münaqişənin tənzimlənməsinin əsasını təşkil edən prinsip və elementlər, xüsusilə də münaqişənin Helsinki Yekun Aktının prinsipləri və müddəaları əsasında həlli və nəhayət, münaqişənin həlli prosesinin daha da intensivləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Bu xüsusda, Nazirlər yaxın zamanda yenidən görüşməyə razılaşıblar.

No:013/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
31 January 2020 06:22
The meeting of the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan with the participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office took place in Geneva on 28-30 January, 2020.
The meeting in Geneva was marked with the most intensive discussions held between the sides over the last years. The sides held thorough discussions over the agenda items presented by the Co-Chairs. This includes firstly, the issues related to the implementation of agreements and proposals discussed in 2019, particularly the humanitarian exchanges for preparation of the populations of both countries for peace, second, the basic principles and elements of the settlement process, in particular, the resolution of the conflict based on the provisions and principles of the Helsinki Final Act, and lastly, the ways of further intensification of the settlement process. In this regard, the Ministers agreed to meet again in the near future.