No:008/26, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutunun” (TRIPP) icrası üzrə çərçivə sənədinə dair yerli mətbuatın sualına cavabı
14 yanvar 2026 17:35
Sual: Məlum olduğu kimi, 13 yanvar tarixində Ermənistan xarici işlər nazirinin ABŞ-yə səfəri zamanı “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutunun” (TRIPP) icrası üzrə çərçivə sənədi ictimaiyyətə açıqlanıb. Sənədə dair XİN-in mövqeyi nədən ibarətdir?
Cavab: Qeyd edilən sənədin qəbul edilməsi 8 avqust Vaşinqton sammiti çərçivəsində əldə olunmuş razılıqlara ABŞ tərəfinin sadiqliyini bir daha nümayiş etdirməklə yanaşı, bu sahədə əməli işlərə başlamaq üçün mühüm addımdır. Bu, eyni zamanda, Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetirilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycanın əsas hissəsi ilə onun Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında maneəsiz bağlantının təmin edilməsi ölkəmizin əsas prioritetlərindən biridir. TRIPP marşrutu bununla yanaşı, daha geniş bölgədə ticarət və bağlantıların şaxələndirilməsi baxımından vacibdir.

No:008/26, Response of Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry regarding the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) Implementation Framework document
14 January 2026 17:35
Question: As is known, on 13 January 13, during the visit of the Armenian Foreign Minister to the United States, the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) Implementation Framework document was made public. What is the position of the Ministry of Foreign Affairs on the document?
Answer: The adoption of the mentioned document, in addition to once again demonstrating the U.S. side’s commitment to the agreements reached within the framework of the Washington Summit on 8 August, is an important step towards starting the practical work in this area. It is also important in terms of fulfilling the obligations undertaken by Armenia.
Ensuring unimpeded connectivity between the main part of Azerbaijan and its Nakhchivan Autonomous Republic remains one of Azerbaijan`s key priorities. The TRIPP route is also important in terms of diversifying trade and connections in the wider region.