No:006/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
11 yanvar 2023 09:50
10 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Amerika Birləşmiş Ştatları dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığı baş tutub.
Danışıq zamanı tərəflər, iki ölkə arasında əməkdaşlıq gündəliyini və bölgədə cari vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov post-münaqişə dövründə Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin bir sıra konstruktiv təşəbbüslərinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən prosesə davamlı əsasda müxtəlif təxribatlarla maneçilik törədildiyini diqqətə çatdırıb. Bu xüsusda, Ermənistan tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanat üzrə öhdəliklərin kobud şəkildə pozulmasına, Laçın yolundan hərbi təxribatlar, o cümlədən minaların qanunsuz daşınması və yerləşdirilməsi, qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyət və təbii sərvətlərin talanması, üçüncü ölkə vətəndaşlarının qanunsuz keçidi məqsədilə istifadə olunması kimi faktlara vurğu edilib.
30 ilə yaxın davam etmiş ərazilərimizin işğalı zamanı və son dövrlər intensivləşmiş qeyri-qanuni fəaliyyətlərə qarşı Azərbaycan vətəndaş cəmiyyətinin Laçın yolunda etiraz aksiyasının haqlı tələblərinin hələ də yerinə yetirilmədiyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, guya Laçın yolunun Azərbaycan tərəfindən bağlanması nəticəsində erməni sakinlərin “blokada”ya alınması, bölgədə “humanitar fəlakət” yaranması barədə iddiaların tamamilə əsassız olduğunu bildirib. Gündəlik əsasda çox sayda Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi, Rusiya sülhməramlı kontingenti və digər humanitar məqsədli nəqliyyat vasitələrinin yoldan istifadə etdiyi barədə məlumat verilib.
Erməni sakinlərin yoldan istifadə etməklə sərbəst hərəkətinə heç bir maneə olmadığı, ehtiyac olacağı təqdirdə ermənilərə yardım göstərmək niyyətləri barədə Azərbaycan tərəfinin bəyanatlarına baxmayaraq, yerli ermənilərin rəhbərləri kimi özlərini təqdim edən şəxlərin əhalinin yoldan istifadəsinə qarşı olması faktları diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan tərəfinin dialoqa sadiqliyi və bölgədə sülhün bərqərar olması istiqamətində səyləri artırmağa daim hazır olduğu vurğulanıb.
Tərəflər, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:006/23, Press release on the phone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
11 January 2023 09:50
On January 10, 2022, a phone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States, Karen Donfried.
During the phone conversation, the parties discussed the cooperation agenda between the two countries and the current situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov pointed out that despite a number of constructive initiatives by the Azerbaijani side regarding the normalization of Azerbaijan-Armenia relations in the post-conflict period, Armenia has consistently obstructed the process through various provocations. In this regard, gross violations by Armenia of its obligations under the Trilateral Statement of November 10, 2020, as well as using the Lachin road for military provocations, including the illegal transportation and planting of land mines, illicit economic activity and looting of natural resources, illegal crossing of third-country nationals were emphasized.
It was underlined that the legitimate demands of the Azerbaijani civil society representatives, who are protesting on the Lachin road against the illegal activities that have been committed during the 30 years of occupation of Azerbaijani territories and have intensified in recent times, have not yet been fulfilled.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the claims about the alleged “blocking” of Armenian residents and the creation of a “humanitarian disaster” in the region as a result of the closure of the Lachin road by Azerbaijan are completely groundless. He also informed about the use of the road by numerous vehicles belonging to the International Committee of the Red Cross (ICRC), the Russian peacekeeping contingent, and other humanitarian vehicles on a daily basis.
Despite the statements of the Azerbaijani side that there are no obstacles to the free movement of Armenian residents using the road, and intentions to provide assistance to Armenians if necessary, the fact that people who present themselves as the leaders of local Armenians are against the use of the road by the population has been brought to attention.
It was emphasized that the Azerbaijani side is committed to dialogue and is always ready to increase its efforts toward the establishment of peace in the region.