Mətbuat şərhi 12 yanvar 2022 16:12
No:006/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının ölkəmizdəki səfiri Haməd bin Abdullah bin Səud bin Xudeyr ilə görüşünə dair məlumatı
12 yanvar 2022 16:12
12 yanvar 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Haməd bin Abdullah bin Səud bin Xudeyri qəbul edib.
Tərəflər, iki ölkə arasında əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov iki dost dövlət arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. Ötən il Səudiyyə Ərəbistanına rəsmi səfərini xatırlayan nazir, bu ölkənin xarici işlər naziri, şahzadə Feysəl bin Fərhan Al Səud ilə keçirilmiş görüşə, habelə beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində həmkarı ilə olan təmaslarına məmnunluqla istinad edib. Azərbaycan hökuməti ilə Səudiyyə Ərəbistanı hökuməti arasında Müştərək Komissiyanın bu yaxınlarda Ər-Riyad şəhərində keçirilmiş iclasının münasibətlərin genişlənməsinə töhfə verdiyi qeyd edilib. Nazir Ceyhun Bayramov, Səudiyyə Ərəbistanı xarici işlər nazirini Azərbaycanda görməkdən məmnun olacağını bildirib.
Səfir Haməd bin Abdullah bin Səud bin Xudeyr iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafından və son zamanlar həyata keçirilən ikitərəfli görüşlərdən bəhs edib. Qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin inkişafına müsbət təsir etdiyini vurğulayıb.
Tərəflər, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

Press release 12 January 2022
No:006/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Kingdom of Saudi Arabia to Azerbaijan Hamad bin Abdullah bin Saud bin Khudair
On January 12, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia to Azerbaijan Hamad bin Abdullah bin Saud bin Khudair.
The sides exchanged views on important issues of the cooperation agenda between the two countries.
Minister Jeyhun Bayramov noted the high level of political relations between the two friendly countries. Recalling his official visit to Saudi Arabia last year, the Minister noted with satisfaction the meeting with Saudi Foreign Minister Prince Faisal bin Farhan Al Saud, as well as his contacts with his counterpart in the framework of international events. It was noted that the recent meeting of the Joint Commission between the Government of Azerbaijan and the Government of Saudi Arabia in Riyadh contributed to the expansion of relations. Minister Jeyhun Bayramov said he would be pleased to see the Foreign Minister of Saudi Arabia in Azerbaijan.
Ambassador Hamad bin Abdullah bin Saud bin Khudair spoke about the development of relations between the two countries and the recent bilateral meetings. He stressed that mutual visits had a positive impact on the development of relations.
The sides discussed cooperation within international organizations, as well as other issues of mutual interest.