No:004/25, Nazir müavini Elnur Məmmədovun Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdelina Qrono ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
08 yanvar 2025 20:52
8 yanvar 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdelina Qrononun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Xüsusi nümayəndə Maqdelina Qrono görüşün əvvəlində “Azərbaycan Hava Yollarına” məxsus təyyarənin faciəli şəkildə qəzaya uğraması ilə bağlı başsağlığını ifadə edərək, Avropa İttifaqının qəza baş verdikdən dərhal sonra yardım göstərməyə hazır olduğunu Azərbaycan tərəfinə çatdırdığını qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, regional təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin perspektivləri müzakirə olunub.
Görüş zamanı iqtisadiyyat-ticarət, enerji, nəqliyyat və kommunikasiyalar sahələrində Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığının vacibliyi qeyd olunub. Avropanın enerji təhlükəsizliyində Azərbaycanın oynadığı rola toxunularaq, gələcəkdə Azərbaycandan yaşıl enerji resurslarının Avropaya ixracını nəzərdə tutan layihələrin reallaşması ilə bu rolun daha da artacağına dair ümidvarlıq ifadə olunub.
2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) uğurlu ev sahibliyi etməsi fonunda ətraf mühitin qorunması, ekoloji təhdidlərə qarşı mübarizə və yaşıl keçid kimi ölçülərin Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlıq gündəliyinin zənginləşdirilməsi işinə mümkün töhfəsindən danışılıb.
Nazir müavini E.Məmmədov görüş zamanı Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra bölgədəki son vəziyyət, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh sazişi layihəsi üzərində aparılan danışıqların hazırkı mərhələsi, ikitərəfli formatda indiyədək əldə olunmuş tərəqqi, keçmiş məcburi köçkünlərin əzəli torpaqlarına qayıdışı, bu prosesə ciddi əngəl törədən mina təhdidi barədə tərəf müqabilinə ətraflı məlumat verib.
Keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nəticəsində itkin düşmüş azərbaycanlıların taleyinə aydınlıq gətirilməsi, minalarla çirkləndirilmiş ərazilərin təmizlənməsi, habelə regional bağlantıların bərpası istiqamətində Avropa İttifaqının mümkün dəstəyindən bəhs olunub.
Avropa İttifaqının Ermənistandakı Missiyasının fəaliyyətinin və Avropa Sülh Fondunun maliyyə yardımı hesabına Ermənistanın silahlanlandırılmasının sülhə xidmət etmədiyi, əksinə, bu kimi fəaliyyətlərin Azərbaycana qarşı revanşist meylləri gücləndirdiyi vurğulanıb.

No:004/25, Press release on the meeting of Deputy Minister Elnur Mammadov with the European Union Special Representative for the South Caucasus Magdalena Grono
08 January 2025 20:52
On 8 January 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, met with the delegation led by the European Union Special Representative for the South Caucasus, Magdalena Grono.
At the beginning of the meeting, Special Representative Magdalena Grono expressed her condolences regarding the tragic crash of the aircraft belonging to “Azerbaijan Airlines” and noted that the European Union had conveyed to the Azerbaijani side its readiness to provide assistance immediately after the accident occurred.
During the meeting, the bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and the European Union, regional security issues, including the prospects of the normalization process between Azerbaijan and Armenia were discussed.
During the meeting, the importance of Azerbaijan-European Union cooperation in the fields of economy and trade, energy, transport and communications was noted. Touching upon the role played by Azerbaijan in Europe’s energy security, hope was expressed that this role would further increase in the future with the implementation of projects envisaging the export of green energy resources from Azerbaijan to Europe.
Against the background of Azerbaijan’s successful hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in November 2024, the possible contribution of measures such as environmental protection, combating ecological threats and green transition to the enrichment of the Azerbaijan-European Union cooperation agenda was discussed.
During the meeting, Deputy Minister E. Mammadov provided the other side with detailed information on the latest situation in the region after Azerbaijan restored its territorial integrity and sovereignty, the current stage of the negotiations on the draft peace agreement between Azerbaijan and Armenia, the progress achieved so far in the bilateral format, the return of former internally displaced persons to their ancestral lands, and the mine threat posing a serious obstacle to this process.
Possible support from the European Union was discussed in clarifying the fate of Azerbaijanis missing as a result of the past Armenia-Azerbaijan conflict, clearing areas contaminated with mines, and restoring regional connections.
It was emphasized that the activities of the European Union Mission in Armenia and the arming of Armenia at the expense of financial assistance from the European Peace Facility do not serve peace, but on the contrary, such activities strengthen revanchist tendencies against Azerbaijan.