No:003/26, Nazir müavini Elnur Məmmədovun ABŞ Ticarət və İnkişaf Agentliyinin nümayəndələri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 yanvar 2026 15:40
12 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov ABŞ Ticarət və İnkişaf Agentliyinin (USTDA) Yaxın Şərq, Şimali Afrika, Avropa və Avrasiya regionları üzrə regional direktoru Karl Kressin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında enerji, ticarət, TRIPP marşrutu da daxil olmaqla regional bağlantılar, iqtisadi sərmayə kimi sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və ABŞ-nin özəl sektor nümayəndələrinin ölkəmizdə müvafiq infrastruktur və logistika imkanları ilə tanış olması, əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
Ötən ilin 8 avqust tarixində Vaşinqton Sülh Sammitindən sonra Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması istiqamətində qeyd edilən sahələr üzrə ayrı-ayrılıqda aparılmış ikitərəfli təmaslar və müzakirələr yüksək qiymətləndirilib.
Bundan əlavə, görüşdə Azərbaycanın regionun enerji təhlükəsizliyində mühüm rolu, bərpaolunan enerji resusrlarının inkişafının əhəmiyyəti, Orta Dəhlizdə ticarət marşrutlarının şaxələndirilməsi, habelə Azərbaycanda mövcud əlverişli biznes və investisiya mühiti və yeni əlaqələrin qurulması imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:003/26, Press Release on the Meeting of Deputy Minister Elnur Mammadov with Representatives of the U.S. Trade and Development Agency
12 January 2026 15:40
On 12 January 2026, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, received a delegation led by Karl Kress, Regional Director for the Middle East, North Africa, Europe, and Eurasia of the U.S. Trade and Development Agency (USTDA).
During the meeting, the current state of bilateral cooperation between Azerbaijan and the United States in energy, trade, regional connectivity including the TRIPP route, and economic investment and opportunities for U.S. private sector representatives to familiarize themselves with relevant infrastructure and logistics capacities in Azerbaijan, as well as prospects for further development of cooperation were discussed.
The bilateral contacts and discussions conducted separately in these areas following the 8 August Washington Peace Summit on the preparation of the Strategic Partnership Charter were highly appreciated.
In addition, the meeting included an exchange of views on Azerbaijan’s important role in regional energy security, the significance of developing renewable energy resources, the diversification of trade routes along the Middle Corridor, as well as the favorable business and investment environment in Azerbaijan and opportunities for establishing new connections.