No:003/20, AR Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır
11 yanvar 2020 06:20
Sual: Avropa Parlamentinin ölkəmizdə keçiriləcək parlament seçkilərində iştirak etməyəcəyi ilə bağlı yaydığı məlumatla bağlı nə deyə bilərsiniz?
Cavab: Bu ilin 9 fevral tarixində ölkəmizdə keçiriləcək növbədənkənar parlament seçkiləri ilə bağlı aidiyyəti üzrə ölkəmizin Milli Məclisi tərəfindən parlament nümayəndə heyətlərinə və üzvü olduğumuz Parlament Assambleyalarına, həmçinin Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu, ATƏT MDB, GUAM, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, QDİƏT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər beynəlxalq və regional təşkilatlara dəvət məktubları göndərilib. Yəni, Azərbaycan tərəfi əsasən üzvü və iştirakçısı olduğu təşkilatlara 9 fevral seçkilərini izləmək dəvəti ilə müraciət ünvanlayıb. Konkret olaraq, Avropa Parlamentinin (AP) yaydığı məlumata gəldikdə isə öncə onu vurğulamaq istərdim ki, AP-nin yaydığı bu məlumatın qurumun seçkiləri müşahidə etməkdən imtina etməsi kimi qiymətləndirilməsi tamamilə yanlışdır. Birincisi, Azərbaycan tərəfi AP-yə belə bir dəvət ünvanlamayıb ki, AP də bu dəvətdən imtina etsin. Ümumiyyətlə qeyd etmək istərdim ki, ölkəmizin Avropa Parlamenti qarşısında hər hansı bir öhdəliyi yoxdur. İkincisi, bu, AP-nin prosedura qaydalarına uyğun olaraq verilmiş, yəni AP-nin müşahidəçi qismində iştirak etmədiyi seçkilərdə üzvlərin şəxsi qisimdə iştirak edəcəyinə dair yayılmış bir məlumatdır.

No:003/20, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media
11 January 2020 06:20
Question: What can you say about the information released by the European Parliament on the fact that it will not participate in the parliamentary elections in our country?
Answer: With regard to the early parliamentary elections to be held in our country on 9 February of this year, the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan sent invitations to the parliamentary delegations and the Parliamentary Assemblies we are a member of, as well as invitation letters were sent to the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, CIS, GUAM, Cooperation Council of Turkic-Speaking States, BSEC, the Organization of Islamic Cooperation and other international and regional organizations by the Ministry of Foreign Affairs. In other words, the Azerbaijani side has sent invitations to observe the February 9 elections mainly to the organizations it is a member and participant of. With regard to the information released by the European Parliament (EP), firstly I would like to note that considering this information as a refusal of the EP to observe the elections is absolutely incorrect. The Azerbaijani side did not address such an invitation to the EP so that the EP refuses to it. In general, I would like to point out that our country has no commitments in front of the European Parliament. Secondly, this is information released in accordance with the EP's procedural rules, in those cases when the members of the European Parliament personally attend and observe the elections, where the EP will not participate as an observer.