No: 65/17, KİV-in sorğusuna cavab olaraq XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin Polad Bülbüloğlunun YUNESKO-nun Baş direktoru vəzifəsinə namizədliyinə dair şərhi
15 mart 2017 04:41
2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının YUNESKO –ya üzvlüyünün 25 illiyi qeyd olunur. Bu illər ərzində Azərbaycan və YUNESKO arasında sıx əməkdaşlıq qurulub, YUNESKO ölkəmizdə mədəni irsin təşviqi və qorunması, təhsil və elm sahəsində islahatların aparılması işinə öz əsaslı dəstəyini verib.
Mültikulturalizm dövlət siyasətinin prioriteti olan Azərbaycan zəngin tolerantlıq və mədəniyyətlərarası dialoq ənənələri ilə YUNESKO-nun dəyərlərinə və ideallarına sadiq olaraq onların təşviq edilməsinə ardıcıl surətdə öz töhfəsini verməkdədir.
Qeyd olunanları və hal-hazırda YUNESKO-nun Baş direktoru olan İrina Bokovanın fəaliyyət müddətinin başa çatmasını nəzərə alaraq, Azərbaycan hökuməti YUNESKO-nun prosedur qaydalarına uyğun olaraq Polad Bülbüloğlunun təşkilatın Baş direktoru vəzifəsinə namizədliyini irəli sürüb.
Təbiətən mədəniyyətə, incəsənətə və elmə bağlı olan, bəstəkar, müğənni, aktyor və elmi fəaliyyəti ilə seçilən, uzun müddət nazir vəzifəsində çalışan, TÜRKSOY-un qurucularından biri olan və 14 il bu beynəlxalq təşkilata rəhbərlik edən, Azərbaycanın YUNESKO ilə əməkdaşlığının qurulmasında və inkişafında bilavasitə iştirak edən, zəngin diplomatik təcrübəyə malik olan bir şəxs kimi Polad Bülbüloğlunun YUNESKO-nun Baş direktoru vəzifəsinə seçildiyi təqdirdə, bu vəzifənin öhdəsindən layiqincə gələcəyinə və YUNESKO-nun məqsəd və məramlarının təşviqinə öz töhfəsini verəcəyinə inanırıq.
YUNESKO-nun Baş direktorunun üzv dövlətlər tərəfindən irəli sürülmüş namizədlər sırasından İcraiyyə Şurasının tövsiyəsi əsasında YUNESKO-nun Baş Assambleyası 2017-ci ilin oktyabr-noyabr aylarında seçilməsini həyata keçirəcəkdir.

No: 65/17, In response to media questions comments by Hikmat Hajiyev, MFA Spokesperson on candidacy of Mr. Polad Bulbuloglu to the post of the Director General of UNESCO
In 2017 the Republic of Azerbaijan celebrates the twenty-fifth anniversary of its membership to the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO). During all these years, close cooperation has been established between Azerbaijan and UNESCO, and our country enjoyed the support of this noble Organization in promotion and preservation of cultural heritage and development of educational and science reforms.
Azerbaijan, as a country where multiculturalism is a priority state policy, with its rich traditions of tolerance and intercultural dialogue contributes with strong commitment to promotion of values and ideals of UNESCO.
Taking all this into account, and the fact that H.E Ms. Irina Bokova completes her duty as the Director General, the Government of Azerbaijan presented the candidature of H.E. Mr. Polad Bulbuloglu to the post of the Director General of UNESCO in accordance with the rules of procedure.
It is our firm conviction that, as a person by nature devoted to culture, art and science, a well-known composer, singer and distinguished actor Mr. Polad Bulbuloglu is fully eligible to the post of Director General and if elected, he will spare no efforts to further advance the goals and objectives of UNESCO. Furthermore, having outstanding diplomatic experience, Mr. Polad Bulbuloglu, was one of the co-founders of TURKSOY and headed this Organization for 14 years, worked for a long time as a Minister and contributed to the establishment and development of cooperation between Azerbaijan and UNESCO.
The election to the post of Director General of UNESCO will be held in October-November 2017, among the candidatures presented by Member States, by the General Conference of UNESCO based on the recommendation of the Executive Council.