No: 130/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Nayrobi şəhərindəki bölməsinin baş direktoru Sahle Vork Zevdeninin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
06 may 2017 04:54
Görüşdə Azərbaycan və BMT arasında əlaqələrin inkişaf səviyyəsi, həmçinin BMT-nin ofisləri ilə əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirildi.
Sahle Vork Zevde Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə IV Baku Forumuna yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyi üçün Azərbaycan Hökumətinə təşəkkürünü ifadə edərək, Forum çərçivəsində keçirilmiş görüşlərin Azərbaycanla BMT-nın Nayrobi ofisi arasında əməkdaşlıq üçün yeni istiqamətlər müəyyən etdiyini bildirdi.
O, həmçinin son illər ərzində Azərbaycanda ətraf mühit sahəsində görülmüş işlərin təqdirılayiq olduğunu qeyd edərək, BMT-in cari ilin dekabr ayında keçiriləcək Ətraf Mühit Assambleyasında Azərbaycanın iştirakının arzu edildiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə həmçinin ümumilikdə Afrika qitəsinin Azərbaycan üçün yeni imkanlar vəd edən bir region olduğu və iqtisadiyyat, ticarət sahəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün perspektivlər olduğu qeyd edildi.
Tərəflər BMT-nin struktur islahatlar ilə yanaşı, qlobal məsələlər və çoxtərəfli diplomatiyanın əhəmiyyəti barəsində geniş fikir mübadiləsi apardı.

Press release 06 May 2017
No: 130/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Director-General of the United Nations Office at Nairobi (UNON), Ms. Sahle-Work Zewde
The development level of relations between Azerbaijan and UN in general, and cooperation with UN’s Offices were highly appreciated at the meeting.
Ms. Sahle-Work Zewde delivered her gratitude to the Government of Azerbaijan for hosting IV World Forum on Intercultural Dialogue in the highest level and added that the meetings being held in the framework of the Forum definitely defined new directions for cooperation between Azerbaijan and the UNON.
She also pointed out praiseworthy works being done in the recent years in the sphere of environment in Azerbaijan and stressed the importance of desired attendance of Azerbaijan in upcoming UN Environment Assembly to be held in December 2017 at UNEP headquarters in Nairobi.
It was also mentioned that African continent would be opportunity-promising region for Azerbaijan and there is a wide range of perspectives in the sphere of economy and trade on mutually beneficial basis.
Sides exchanged views on the UN structural reforms, as well as global issues and importance of multilateral diplomacy.