No: 110/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Litva xarici işlər naziri Linas Linkeviçius ilə görüşüb
25 aprel 2017 05:40
Görüşdə Azərbaycanla Litva arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı səviyyəsi və gündəlikdə duran məsələlər müzakirə edildi. İki ölkə arasında münasibətlərin pozitiv inkişafı və ticarət dövriyyəsinin artması təqdir edildi. Tərəflər 1918-ci ildə Azərbaycan Demokratik Respublikası ilə Litva arasında diplomatik münasibətlərin qurulması, Litvanın ADR-də konsulluğunun fəaliyyət göstərməsi və gələn il iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin 100 illiyinin qeyd olunması məmnuniyyətlə vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında “Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Saziş” layihəsi üzrə aparılan danışıqlar barədə həmkarına məlumat verdi. Linas Linkeviçius qeyd etdi ki, Litva sözügedən saziş layihəsi üzrə aparılan danışıqları və Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişaf etdirilməsini dəstəkləyir. O, Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tvinniq layihələrinin əhəmiyyətinə toxunaraq Litvanın Azərbaycan üçün maraq kəsb edən layihələr davam etdirməyə hazır olduğunu dedi.
Görüşdə Azərbaycanla Litva arasında müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi məsələlərinə toxunuldu və Hökumətlərarası birgə Komissiyanın fəaliyyətinə nəzər salındı. Tərəflər, həmçinin, iki ölkə arasında təhsil sahəsində uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu bildirdilər. Məlumat verildi ki, hazırda Litva universitetlərində 200-dən artıq Azərbaycanlı tələbə təhsil alır.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov Aİ-nin dövlətlərin suverenliyi, müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı kimi təməl prinsiplərə sadiqliyinin bütün münaqişələrə münasibətdə vahid və birmənalı şəkildə ifadə olunmasının vacibliyini vurğuladı.
Nazirlər regional enerji və nəqliyyat layihələrini müzakirə etdilər. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən enerji və nəqliyyat layihələri, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, eləcə də Şimal-Cənub və TAP layihəsi barədə məlumat verdi. Elmar Məmmədyarov Cənub Qaz Dəhlizinin vacib komponentləri olan TANAP/TAP layihələrinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfə verəcəyini dedi. Şimal-Cənub layihəsinin Hind okeanı hövzəsi ilə Baltik dənizi arasında dəmir yol xətti ilə uzlaşma yaratmaq potensialına malik olduğunu deyən nazir Elmar Məmmədyarov bu xüsusda Azərbaycan və Litvanın dəmir yol qurumlarının əməkdaşlığı üçün geniş imkanların olduğunu bildirdi.
Görüşün sonunda nazirlər birgə mətbuat konfransı keçirdilər və kütləvi informasiya nümayəndələrinin suallarını cavablandırdılar.

Press release 25 April 2017 05:40
No: 110/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Linas Linkevičius, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania within the official visit
25 April 2017 05:40
At the meeting, the Ministers discussed the current status of the bilateral relations and issues on the agenda of Azerbaijan and Lithuania. The positive development of the relations and steady growth of trade turnover between the two countries was praised.
The sides stated that the diplomatic relations between the Azerbaijan Democratic Republic and Lithuania was established back in 1918, and the Consulate of Lithuania was opened in ADR. In this context, it was gladly mentioned that our countries will celebrate the 100th anniversary of the establishment of diplomatic relations next year.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the current status of negotiation process on the draft strategic partnership agreement between the Republic of Azerbaijan and the European Union. Linas Linkevičius noted that Lithuania supports the negotiations on the draft agreement and development of cooperation between Azerbaijan and EU. Touching upon the importance of twinning projects in cooperation with the EU, he added that his country stands ready to continue the projects which remains interesting for Azerbaijan.
During the meeting, Ministers reviewed the expansion of the legal-treaty base and activity of Joint Intergovernmental Commission. They also noted successful cooperation in the field of education. It was noted that currently more than 200 students from Azerbaijan are enrolled by Lithuanian Universities.
Elmar Mammadyarov touched upon the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stated the importance of expressing EU's commitment to the principles of territorial integrity, sovereignty, independence and inviolability of borders of states in a common and unambiguous manner in respect of all conflicts.
Minister discussed the regional energy and transport projects. Minister Elmar Mammadyarov informed about the energy and transport projects launched with Azerbaijan’s initiative and participation, as well as Baku-Tbilisi-Kars railways, North-South corridor and TAP project. He highlighted that the TANAP and TAP projects as crucial components of Southern Gas Corridor will significantly contribute to the energy security of Europe. Elmar Mammadyarov noting the potential of the North-South project to provide railway connectivity between the Indian Ocean basin and the Baltic Sea added that there are wide opportunities for cooperation of relevant railways authorities of two countries.