Mətbuat şərhi 16 yanvar 2015 23:39
Nazir Elmar Məmmədyarov Hindistanın Azərbaycan Respublikasındakı Səfiri Vinod Kumarı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
16 yanvar 2015 23:39
Nazir Elmar Məmmədyarov Hindistanın  Azərbaycan Respublikasındakı Səfiri Vinod Kumarı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüş zamanı iki ölkə arasındakı əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə olunub və iqtisadi və ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün əlverişli imkanların  olduğu qeyd olunub.
Səfir Vinod Kumar diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.

Minister Elmar Mammadyarov received Vinod Kumar, Ambassador of India to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic tenure
16 January 2015 23:39
Minister Elmar Mammadyarov received Vinod Kumar, Ambassador of India to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic tenure.
During the meeting the satisfaction was expressed with the cooperation between two countries and the existence of favorable potential for the development of economic and trade relations was stressed.
Ambassador Vinod Kumar expressed his gratitude for the support rendered to fulfill his diplomatic activities in Azerbaijan.