Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlunun birgə mətbuat konfransı
28 noyabr 2015 00:00
Bildiyiniz kimi, artıq həm Azərbaycanda, həm də Türkiyədə formalaşmış ənənəyə görə dövlətlərimizin Prezident, Baş nazir və xarici işlər nazirlərinin ilk səfəri müvafiq olaraq Bakı və ya Ankaraya olur. Mevlüt bəyi Bakıda salamlamaqdan çox şadam. Bildiyiniz kimi, Mevlüt bəy bu gün cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmişdir. Həmçinin Baş nazir cənab Artur Rəsi-zadə və Milli Məclisin spikeri cənab Oqtay Əsədov ilə görüşmüşdür.
Həmkarımla ikitərəfli və geniştərkibli görüşlərimiz oldu. Görüşlər zamanı bir çox məsələləri müzakirə etdik. İlk olaraq, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin son statusu barədə cənab Naziri məlumatlandırdım. Bildiyiniz kimi, son aylarda Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Bakı və Yerevana səfər etmişdir. Nazir Sergey Lavrov danışıqlar prosesindəki ətalətə son qoyulması üçün təkliflər irəli sürmüşdür. İrəli sürülmüş təkliflər həmsədr dövlətlərin adından Rusiya tərəfindən təklif edilmişdir. Bu sahədə ən böyük problem Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilərimizdə Ermənistan qoşunlarının mövcudluğudur. Bu, təhlükəsizlik, sosial, iqtisadi baxımdan bütün region üçün başlıca əngəldir. Həmsədrlərin Azərbaycana son səfərində Prezidentlər səviyyəsində görüşün keçirilməsi təklif edilmişdir. Azərbaycan tərəfi bu görüşün təşkilinə müsbət cavab vermişdir. Çox güman ki, gələn ay, ilin sonuna kimi bu görüş baş tutacaq. Hazırda həmsədrlər görüşün təşkili üzərində işləyir.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan və Türkiyənin enerji sektorunda əməkdaşlığı barəsində müzakirələr apardıq. Bu məsələdə Azərbaycan və Türkiyə eyni mövqeyi bölüşür. TANAP layihəsi plana uyğun şəkildə yerinə yetirilir. Dünən Tbilisidə olarkən, gürcü həmkarımla ilin sonuna qədər üçtərəfli formatda görüşün keçirilməsini razılaşdırdıq. Bu məsələyə bu gün Mevlüt bəy də öz müsbət mövqeyini bildirdi. Çox güman ki, ilin sonuna qədər Gürcüstanda Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin xarici işlər nazirlərinin görüşü keçiriləcək. Həmçinin görüşün davamı olaraq, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xəttinin Gürcüstandan keçən hissəsi ilə yerindəcə tanış olmaq nəzərdə tutulmuşdur. Biz inanırıq ki, çox önəmli dəmiryol xətti gələn ilin əvvəllərində fəaliyyətə başlayacaq. Mevlüt bəy də görüş zamanı Türkiyə hökumətinin dəmiryolunun Türkiyə tərəfindən keçən hissəsinin inşasını gələn il tamamlanmasını nəzərdə tutduğunu bildirdi. Əminəm ki, bu dəmiryol xətti layihəsi Azərbaycan və Türkiyə arasında ən yüksək səviyyədə olan əməkdaşlığın yeni mərhələyə keçməsinə töhfə verəcək.

Joint Press Conference of Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of the Republic of Türkiye, Mevlüt Çavuşoğlu
28 November 2015 00:00
As you probably know, according to the traditions, the first ever visit of President, Prime Minister and Foreign Minister of Azerbaijan and Türkiye should be paid to either Baku or Ankara. As usual, I am very glad to welcome Mr. Çavuşoğlu in Baku. As you may know, Mr. Çavuşoğlu has been received by the President of Azerbaijan, H.E. Mr Ilham Aliyev. Mr. Çavuşoğlu had also meetings with the Prime Minister, Mr. Artur Rasi-zade and Speaker of Parliament, Mr. Ogtay Asadov.
We discussed a number of issues of mutual interest with my counterpart at one-by-one and multilateral meetings. Firstly, I briefly informed Mr. Minister about the current status of negotiation process over Armenia-Azerbaijan conflict. As you probably know, Foreign Minister of Russia, Mr. Sergey Lavrov, visited Baku and Yerevan in the previous months. Minister Lavrov put forward certain proposal in order to give an impetus to the negotiation process. The proposal was presented on behalf of the Minsk Group Co-chairs. Presence of military forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan by Armenia has been and remains a major hurdle in the process. It is also main obstacle for security, social welfare and development of economy in the region. As an outcome of the last visit by Co-chairs, holding the meeting of Presidents was proposed. Azerbaijan positively responded to the proposal. The meeting to be likely held in coming month; till the end of the year. Co-chairs are working on arrangement of the meeting right now.
Furthermore, we exchanged views on mutually beneficial cooperation in the field of energy. Azerbaijan and Türkiye share the same position on this issue. TANAP project is being implemented in a timely manner. Yesterday, within the meeting with my Georgian counterpart in Tbilisi we agreed on holding trilateral meeting till the end of the year and Mr. Çavuşoğlu also supported the idea. Probably, the meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan, Georgia and Türkiye will be held in Georgia till the end of the year. We plan to visit the sector of Baku-Tbilisi-Kars railway in Georgian territory after meeting. We do believe that this project of high importance will be completed by the beginning of the next year. Mr. Çavuşoğlu informed me that Türkiye is planning to deliver its part of railway project till the beginning of the next year. I am pretty much sure that the implementation of railway project will give a new turn to the advanced relationship between our countries.