Mətbuat şərhi 23 avqust 2016 04:17
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkdilli dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Ramil Həsənovu qəbul edib
23 avqust 2016 04:17
Görüşdə Türkdilli dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (Türk Şurası) ilə Azərbaycan Respublikası arasında əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu və gündəlikdə duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Baş katib Ramil Həsənov bu ilin noyabrında Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində keçiriləcək 6-cı Zirvə görüşünün vacibliyini qeyd edərək toplantıda üzv dövlətlər arasında siyasi, iqtisadi, sosial, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərinin əsas müzakirə mövzusu olacağını bildirdi.
Baş katib Türkiyədə dövlət çevrilişi cəhdinə qarşı Türk Şurası üzv dövlətlərinin nümayiş etdirdiyi qəti mövqe və Türkiyə xalqı həmrəyliyin Türkiyə ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Tərəflər BMT Baş Məclisinin 71-ci sessiyasının ümumi müzakirələri çərçivəsində üzv dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin qeyri-rəsmi görüşünün keçirilməsi məsələsini müzakirə etdilər. Nazir Elmar Məmmədyarov məmnuniyyətlə BMT Baş məclisinin 71-ci sessiyası çərçivəsində Türk Şurası üzv dövlətlərinin xarici işlər nazirlərinin toplantısına qatılacağını bildirdi.
Ramil Həsənov Gəncənin 2016-cı il üzrə Avropanın Gənclər Paytaxtı olması ilə əlaqədar 27 sentyabr tarixində Gəncə şəhərində Türk Şurası tərəfindən Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi ilə birlikdə gənclər festivalının təşkil olunması, Azərbaycanın ev sahibliyi ilə yeni əməkdaşlıq sahəsi kimi informasiya və kommunikasiya texnologiyaları üzrə noyabrda nazirlər toplantısının keçirilməsi barəsində məlumat verdi.
Elmar Məmmədyarov ölkəmizin Türk Şurasının fəaliyyətinə daim hərtərəfli dəstək göstərdiyini qeyd edərək, təşkilat çərçivəsində praktiki və sahəvi əməkdaşlığın inkişafı üçün Azərbaycanın öz töhfələrini verməkdə davam edəcəyini vurğuladı.
Görüşdə Türk Şurasının BMT yanında müşahidəçi statusu alması, digər beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrinin genişlənməsi və terrorizmə qarşı mübarizə kimi məsələlər də müzakirə olundu.

Press release 23 August 2016 04:17
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic Speaking States Ramil Hasanov
23 August 2016 04:17
During the meeting they expressed satisfaction with the development of cooperation between the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkish Council) and Azerbaijan and exchanged views around the issues on the agenda.
Noting the importance of the 6th Summit which will be held in November this year, in the capital of Kyrgyzstan, Bishkek the Secretary-General Ramil Hasanov informed that political, economic, social, humanitarian and other areas of cooperation will be the major topic of discussion at the meeting between the member states.
Secretary General mentioned that the firm position demonstrated by the member states of the Turkic Council to the attempt of coup d'etat in Türkiye and expressed solidarity with the people of Türkiye was highly appreciated by the Turkish public.
The sides discussed holding informal meetings of foreign ministers of member states within the frameworks of general debates of the 71st session of the United Nations General Assembly’s. The Minister Elmar Mammadyarov informed that he will with pleasure attend the meeting of foreign ministers of member states of the Turkic Council at the 71st session of the UN General Assembly.
Ramil Hasanov briefed about the youth festival organized by Turkish Council jointly with the Ministry of Youth and Sports in Ganja on September 27, 2016 which is European Youth Capital for 2016, as well as the Ministerial Meeting on the information and communication technologies as the new fields of cooperation to be hosted by Azerbaijan in November.
Elmar Mammadyarov reiterated Azerbaijan's full support to the activities of the Turkish Council and mentioned that Azerbaijan would continue to contribute to the development of the practical and sectoral cooperation within the organization.
At the meetings the sides also discussed granting observer status to the Turkish Council at the United Nations, development of relations with other international organizations, the fight against terrorism and other issues of mutual interest.