Mətbuat şərhi 03 noyabr 2015 06:45
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Los Ancelesdə yerləşən Sinay sinaqoqunun ravvini Deyvid Volpenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
03 noyabr 2015 06:45
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda müxtəlif dini konfesiyaların tarixən dinc yanaşı yaşadığını diqqətə çatdıraraq, yəhudi icmasının əsrlər boyu ölkəmizdə mövcud olduğunu bildirdi.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrinin nümunəvi xarakter daşıdığını deyərək, ölkəmizin milli təcrübə əsasında mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqun qlobal səviyyədə təşviqi məqsədilə ardıcıl siyasət yürütdüyünü və mötəbər tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi və onun ağır nəticələri haqqında məlumat verərək, Ermənistanın dövlət səviyyəsində Azərbaycana qarşı yürütdüyü etnik və dini dözümsüzlük, irqi ayrı-seçkilik və etnik nifrət siyasəti haqqında danışdı. Bu siyasətin nəticəsi olaraq, bir milyondan artıq azərbaycanlının Ermənistan ərazisində öz tarixi torpaqlarında və işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində qanlı etnik təmizləməyə məruz qaldıqlarını nəzərə çatdırdı.
O, münaqişənin həlli üçün Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi işğala son qoymalı və Ermənistanın silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu bir daha vurğuladı.
Azərbaycana səfərlərindən məmnunluq ifadə edən qonaqlar Bakı ilə yanaşı, Quba şəhərinə və Qırmızı qəsəbəyə səfərləri, orada yerli yəhudi icmasına dövlət səviyyəsində göstərilən qayğı ilə tanış olduqları haqqında danışaraq, Azərbaycanın əldə etdiyi iqtisadi və sosial inkişafın yalnız paytaxt deyil, regionları da əhatə etməsinin canlı şahidi olduqlarını və bunun təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd etdilər.
Azərbaycan xalqının yüksək tolerantlıq mədəniyyətini diqqətə çəkərək, dövlət siyasətinin tərkib hissəsi kimi bu ənənələrin daha da inkişaf etdirilməsində Azərbaycan Respublikası hökumətinin xüsusi rolunu qeyd etdilər.
Görüş əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov qonaqların Azərbaycan-ABŞ əlaqələri, regional və qlobal məsələlər haqqında suallarını cavablandırdı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by David Wolpe, Rabbi of Sinai synagogue in Los-Angeles
03 November 2015 06:45
Foreign Minister Elmar Mammadyarov noting that various religious confessions have historically lived in peace in Azerbaijan stressed the existence of Jewish community for centuries in our country.
Speaking about exemplary multiculturalism and tolerance traditions of Azerbaijan Elmar Mammadyarov underlined that our country pursues a consistent policy and hosts high-level events in order to promote an intercultural and interreligious dialogue at the global level based upon the national experiences.
Informing the guests about the Armenian-Azerbaijani conflict and its consequences, Minister Elmar Mammadyarov talked about the policy of ethnic and religious intolerance, racial discrimination and ethnic hatred pursued by Armenia against Azerbaijan at state level. He noted that as a result of this policy, more than one million Azerbaijanis were subjected to brutal ethnic cleansing in their historical lands in Armenia and the occupied territories of Azerbaijan.
He stressed once again that Armenia has to put end to the occupation against Azerbaijan and Armenian armed forces have to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan.
Expressing their satisfaction with the visit to Azerbaijan, the guests talked about their visits to Baku, Guba and Red Settlement, where they got acquainted with the care provided for the local Jewish community at the state level and stressed being witnesses of Azerbaijan's economic and social development covering not only the capital and also the regions.
Drawing the attention to the culture of high tolerance of Azerbaijani people, they highlighted the special role of the Government of the Republic of Azerbaijan in the further development of these traditions as part of the state policy.
During the meeting Minister Elmar Mammadyarov answered the guests’ questions on Azerbaijan-US relations, regional and global issues.