Mətbuat şərhi 29 iyul 2016 03:20
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Böyük Britaniya parlamentinin Azərbaycanla dostluq qrupunun sədri Bob Blakmanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
29 iyul 2016 03:20
Görüşdə Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanla Böyük Britaniya arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyətindən, tərəflər arasında əməkdaşlıq edilən əsas sahələr və inkişaf perspektivləri barədə nümayəndə heyətinə ətraflı məlumat verdi. Nazir enerji sahəsində, o cümlədən Azərbaycanın neft və qaz yataqlarının işlənilməsində və xam neftin ixracında əsas marşrut olan Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəmərinin reallaşdırılmasında BP şirkəti ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdi.
Nazir Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən regional layihələr barədə danışdı və bu layihələrin iştirakçı dövlətlərə, ümumilikdə bütün regiona verəcəyi töhfələri izah etdi. Elmar Məmmədyarov Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin mahiyyəti və qarşıya qoyulan hədəflərdən söz açdı və ölkəmizin bu istiqamətdə atdığı addımları sadaladı.
Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq üzrə dünyaya örnək ola biləcəyini vurğulayan nazir Elmar Məmmədyarov, ölkəmizdə əsrlər boyu müxtəlif dinlərə məxsus insanların sülh şəraitində yanaşı yaşadığını misal göstərdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi və bu münaqişənin həlli istiqamətində aparılan danışıqların cari vəziyyətinə toxunan Elmar Məmmədyarov, Azərbaycanın rəsmi mövqeyini bir daha Britaniyalı deputatların diqqətinə çatdırdı.
Britaniyalı parlamentarilər Azərbaycanda gedən inkişaf proseslərindən məmnun olduqlarını, ölkəmizin müxtəlif sahələrdə əldə etdiyi uğurları təqdir etdiklərini bildirdilər.
Görüşün sonunda nazir Elmar Məmmədyarov qonaqların müxtəlif mövzular üzrə verdiyi suallarını cavablandırdı.

Press release 29 July 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Bob Blackman, Chairman of UK Parliament's Friendship Group with Azerbaijan
At the meeting the Minister Elmar Mammadyarov informed the delegation about the current status of Azerbaijan-United Kingdom bilateral relations, main areas of cooperation and prospects of development between the two countries. Minister emphasized the cooperation with BP in the field of energy, as well as exploration of the oil and gas fields of Azerbaijan and realization of the Baku-Tbilisi-Jeyhan main crude oil export pipeline.
Minister spoke about the regional projects realized with Azerbaijan’s initiative and participation and explained their contributions to the countries involved in these projects, and the whole region. Elmar Mammadyarov briefed about the North-South and East-West transportation corridors, as well as expected goals and objectives targets and the steps undertaken by Azerbaijan towards this end.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that the traditions of multiculturalism and tolerance in Azerbaijan could serve as a good example to the world. Adding that the different religious confessions have lived in peace in Azerbaijan for centuries.
Touching upon the history and the current status of negotiations for the settlement of Armenia - Azerbaijan conflict, Elmar Mammadyarov reiterated Azerbaijan's official position in this regard.
UK Parliament Members expressed their satisfaction with the development processes in Azerbaijan and commended the country's achievements in various fields.
The meeting continued with the discussions and Minister Elmar Mammadyarov answered questions of MPs on various topics.