Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Honq Jiu Yini qəbul edib
10 iyun 2016 03:54
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Honq Jiu Yini diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Çinə səfəri, keçirdiyi görüşləri və səfər zamanı imzalanmış sənədlərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynadığı vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin nəqliyyat və tranzit imkanları haqqında danışaraq Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yol xəttinin Çini təşəbbüskarı olduğu İpək Yolu İqtisadi Kəməri layihəsinin mühüm hissələrindən biri ola biləcəyini vurğuladı. O, iki ölkə arasında humanitar və turizm sahəsində də əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcud olduğunu dedi.
Nazir Elmar Məmmədyarov beynəlxalq gündəlikdə olan vacib məsələlərə münasibətdə Azərbaycan və Çinin mövqeyinin üst-üstə düşdüyünü qeyd edərək, Azərbaycanın 2012-2013-cü illərdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü olan zaman BMT TŞ çərçivəsində Çin ilə yaxın əməkdaşlığa malik olduğunu diqqətə çatdırdı.
Səfir Honq Jiu Yin ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini vurğuladı. O, 2016-cı ilin mayında Çin Xalq Respublikası Sədrinin xüsusi nümayəndəsi Menq Jianzu və Çin Xalq Respublikası Dövlət Şurası Sədrinin birinci müavini Can Qaolinin Azərbaycana səfərlərinin bunun bariz nümunəsi olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Səfir Honq Jiu Yina Azərbaycan və Çin arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfəsinə görə təşəkkürünü ifadə etdi və gələcək fəaliyyətində ona uğurlar arzu etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Hong Jiuyin, Ambassador of the People’s Republic of China to Azerbaijan
10 June 2016 03:54
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Hong Jiuyin, Ambassador of the People’s Republic of China to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic term.
Minister Elmar Mammadyarov talked about the transport and transit potential of our country and noted that the Baku-Tbilisi-Kars railway could serve as important component of Silk Road Economic Belt project initiated by China. He also mentioned the opportunities for the cooperation in the humanitarian and tourism fields between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov highlighted that positions of Azerbaijan and China coincide on important issues of international agenda and stressed that during its term as non-permanent member of the UN Security Council in 2012-2013, Azerbaijan has had closer cooperation with China within the UN SC.
Ambassador Hong Jiuyin noted that his country attaches great importance to the development of relations with Azerbaijan and mentioned the visits of Meng Jianzhu, special envoy of the President of China and Zhang Gaoli, Vice Premier of the State Council of China to Azerbaijan in May, 2016 are vivid examples in this regard.
Ambassador Hong Jiuyin expressed his gratitude for the support provided by Azerbaijan to fulfill his diplomatic activities successfully.
Minister Elmar Mammadyarov thanked the Ambassador Hong Jiuyin for his contributions to the development of relations between Azerbaijan and China and wished him every success in his future endeavors.