Mətbuat şərhi 21 iyul 2016 02:51
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Daniel Kristian Çiobanunu qəbul edib
21 iyul 2016 02:51
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Daniel Kristian Çiobanunu diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Rumıniya arasında strateji tərəfdaşlığa əsaslanan ikitərəfli siyasi əlaqələrin yüksək inkişaf səviyyəsindən razılıq ifadə olundu. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti vurğulandı. Son illər iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artımından məmnunluq ifadə olunan görüşdə, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə, o cümlədən enerji və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğu qeyd olundu.
Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən regional enerji və nəqliyyat layihələrinin əhəmiyyətindən söz açan nazir Elmar Məmmədyarov, sözügedən layihələrin Xəzər və Qara dəniz hövzələri arasında bağlantıların artmasına əsaslı töhfə verəcəyini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov, həmçinin, Azərbaycanla strateji tərəfdaşlıq sazişi imzalayan ilk Avropa ölkəsi kimi Rumıniyanın Azərbaycan-Avropa İttifaqı və Azərbaycan-NATO əməkdaşlığının inkişafında rolunu xüsusi qeyd etdi.
Səfir Daniel Kristian Çiobanu ölkəsinin hər zaman beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyini diqqətə çatdırdı. O, ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlığa toxunaraq 19 iyul tarixində Bakıda ARDNŞ və Rumıniyanın Transgaz şirkəti arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasını qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Rumıniyanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi əsasında həllinə dair mövqeyinin təqdir edildiyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığa əsaslanan siyasi dialoqun və dostluğun inkişafı, iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi və ticarət dövriyyəsinin rekord həddə artması, mədəni-humanitar əlaqələrin təşviqi istiqamətində və NATO-nun əlaqələndirici səfiri statusunda həyata keçirdiyi uğurlu fəaliyyətə səfir Daniel Kristiana minnətdarlığını ifadə etdi və ona gələcək diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzu etdi.

Press release 21 July 2016 02:51
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Daniel Cristian Ciobanu, Ambassador of Romania to the Republic of Azerbaijan
21 July 2016 02:51
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Daniel Cristian Ciobanu, Ambassador of Romania to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic term.
At the meeting the sides commended the high level development of bilateral political relations based on strategic partnership between Azerbaijan and Romania. They noted the importance of high level reciprocal visits in the development of relations between our countries. The sides expressed satisfaction with increasing of trade turnover between the two countries during last years and mentioned the favorable opportunities for the various fields of economy, as well as development of cooperation in the fields of energy and transportation.
Touching upon the importance of regional energy and transportation infrastructure projects with Azerbaijan’s participation and initiative, Minister Elmar Mammadyarov underlined that these projects will strongly contribute to the increasing of links between Caspian and Black Sea basin.
Minister also emphasized the role of Romania in the development of Azerbaijan-EU, Azerbaijan-NATO cooperation as the first EU country which signed the Strategic Partnership Agreement with our country.
Ambassador stressed that his country always supports Azerbaijan's just position within international organisations. Noting the cooperation in the field of energy between the two countries, the Ambassador mentioned the signing of the Memorandum of Understanding between SOCAR and Romanian Transgaz company in Baku, on July 19, 2016.
Minister Elmar Mammadyarov appreciated the Romania’s position on the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict based on the the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan.
Ambassador Daniel Cristian Ciobanu expressed his gratitude for the support rendered to fulfill successfully his diplomatic activities in Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his gratitude to the Ambassador for his contributions to the development of political dialogue and friendship based on the strategic partnership, expansion of economic ties and increasing of trade turnover at the record high level, promotion of cultural- humanitarian relations between the two countries and his successful activity as NATO Contact Point Embassy and wished every success in his future endeavors.