No:387/25, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Türk Dövlətləri Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İclasında çıxışı
07 oktyabr 2025 11:45
Türk Dövlətləri Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İclasında çıxışı
7 oktyabr 2025-ci il
Qəbələ, Azərbaycan
Azərbaycanın qədim və füsunkar Qəbələ şəhərində, Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında sizləri səmimi qəlbdən salamlayıram.
“Regional Sülh və Təhlükəsizlik” mövzusunda 12-ci Zirvə görüşünə hazırlıq məqsədilə keçirilən bu iclasda sizləri görməkdən məmnunuq.
Dost və qardaş Qırğız Respublikasına keçən bir il ərzində Təşkilata səmərəli sədrliyinə və üzv dövlətlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi səylərinə görə təşəkkür edirəm.
Ortaq dil, tarix və ənənələrə söykənən, Naxçıvan Müqaviləsi ilə təməli qoyulan Təşkilatımız çərçivəsində siyasi, iqtisadi və mədəni istiqamətlər daxil olmaqla, 35-dən çox sahədə əməkdaşlıq inkişaf edib, TDT dinamik və nüfuzlu bir regional mərkəzə çevrilib.
Beynəlxalq qurumlara inamın sarsıldığı bir dövrdə, Türk dövlətləri arasında qardaşlıq və qarşılıqlı etimad üzərində qurulan əməkdaşlıq əlaqələrinin dinamikası, hamımız üçün təkcə qürur mənbəyi deyil, gələcəyə ümidlə baxmağımız üçün möhkəm bir əsasdır.
Bu gün burada Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclası çərçivəsində bir daha siyasi, iqtisadi, ticarət, investisiya, nəqliyyat, enerji təhlükəsizliyi, rəqəmsal inkişaf və yaşıl transformasiya kimi sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərini, Təşkilatımızın daha da gücləndirilməsi üçün üzv dövlətlərimizin təşəbbüslərini müzakirə edəcəyik.
Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə TDT-nin illik Zirvə görüşlərinin sayının ikiyə çatdırılması, əməkdaşlıq imkanlarımızının çevik, dərin və ətraflı müzakirəsi üçün əlverişli fürsət yaradır. Bu çərçivədə, əvvəlki illərdə çoxsaylı TDT Zirvə görüşlərinin yekun sənədləri ilə bərabər, 2024-cü ildə Bişkekdə keçirilən sonuncu rəsmi Zirvə görüşünün, eləcə də 2024 və 2025-ci illərdə müvafiq olaraq Şuşada və Budapeştdə keçirilmiş qeyri-rəsmi Zirvə görüşlərinin yekununda qəbul edilən Bəyannamələr birgə təşəbbüslərimizin və layihələrimizin həyata keçirilməsi baxımından strateji yol xəritələridir.
Zirvə görüşünün yekununda qəbul edilməsi nəzərdə tutulan Qəbələ Bəyannaməsi və digər sənədlərin Təşkilatımızın inkişaf dinamikasına müsbət təsir göstərəcəyini, ümumi işimizə əlavə dəyər qatacağını əminliklə söyləmək mümkündür.
Mövcud qlobal və regional təhlükəsizlik çağırışlarının qarşısında hərtərəfli siyasi koordinasiya və həmrəylik nümayişi son dərəcə vacibdir.
Formalaşmaqda olan yeni beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturasında Təşkilatımız Türk birliyinin simvolu kimi daha mühüm rol oynamaq potensialına malikdir.
Azərbaycanın onilliklər boyunca münaqişə vəziyyətində olduğu Ermənistan ilə normallaşma prosesi istiqamətində göstərdiyi ardıcıl səylər və apardığı məqsədyönlü fəaliyyətlər də regionumuzda sülh və sabitliyin bərqərar edilməsinə hesablanıb.
Məlum olduğu kimi, 2023-cü ildə Azərbaycan öz suverenliyini tam bərpa etdikdən sonra Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində tərəflər arasında birbaşa təmaslar və birgə səylərin intensivliyi daha da artıb.
Bu çərçivədə, 8 avqust 2025-ci il tarixində Vaşinqtonda Azərbaycan, ABŞ və Ermənistan liderləri arasında keçirilən Zirvə görüşü və görüş əsnasında imzalanan sənədlər tarixi əhəmiyyət daşıyır.
Bu tarixi fürsətin düzgün dəyərləndirilməsi və sülh müqaviləsinin imzalanması üçün Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı konstitusiya səviyyəsində təsbit olunan ərazi iddialarının aradan qaldırılması zəruridir.
Regional sülh və sabitlik xalqların sosial-iqtisadi rifahı və tərəqqisinə xidmət etdiyi zaman sözün əsl mənasında tam regional inkişaf və inteqrasiyadan danışmaq mümkündür. Əməkdaşlığımızın daha məzmunlu və dayanıqlı xarakter alması üçün iqtisadi potensialımızı daha da gücləndirməli, Təşkilatımızın üzvləri arasında qarşılıqlı investisiyaları və ticarəti inkişaf etdirməliyik.
TDT üzv dövlətləri coğrafi baxımdan təbii nəqliyyat-logistika-tranzit xəttini təşkil edərək Avropa və Asiya qitələri arasında körpü rolunu oynayır və bu istiqamət üzrə nəhəng imkanlara malikdir. Bu xətt eyni zamanda Orta dəhlizin ayrılmaz parçasıdır.
Azərbaycan son onilliklər ərzində bu dəhlizin canlandırılması və işlək vəziyyətə gətirilməsi üçün ardıcıl səylər göstərir. Bu səylər indiyədək Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Ələt Azad İqtisadi Zonası kimi konkret layihələrlə nümayiş etdirilib.
Bu çərçivədə, 8 avqust 2025-ci il tarixində Vaşinqton Zirvə görüşü çərçivəsində Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə Azərbaycanın qərb regionları və ölkəmizin Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında maneəsiz gediş-gəlişi təmin edəcək “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu”nun (TRIPP) bəyan edilməsi eyni zamanda regionumuzda bağlantıların şaxələndirilməsi baxımından mühüm addımdır.
TDT üzv dövlətləri arasında enerji təhlükəsizliyi üzrə əməkdaşlıq həmçinin təqdirəlayiqdir və böyük perspektivlər vəd edir. Azərbaycan uzun illərdir ki, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Cənub Qaz Dəhlizi kimi transregional layihələr vasitəsilə Avropada və daha geniş coğrafiyada enerji təhlükəsizliyinə töhfə verir.
Hesab edirik ki, ənənəvi enerji sahəsindəki uğurlu tərəfdaşlığımızı yeni əməkdaşlıq elementləri ilə zənginləşdirməyin zamanıdır. Bu baxımdan, yüksək texnologiyalar və yaşıl transformasiya dövründə “Rəqəmsal İpək Yolu” və “Yaşıl Enerji Dəhlizi” kimi layihələrin ölkələrimizə uzunmüddətli siyasi və iqtisadi dividentlər gətirməklə yanaşı, TDT çərçivəsində tərəfdaşlığımızı daha da möhkəmləndirəcəyi şübhəsizdir.
Eyni zamanda, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və quruculuq işlərində dost və qardaş TDT üzv dövlətlərinin iştirakını məmnuniyyətlə qeyd edərək, bunun Təşkilatımız çərçivəsindəki əməkdaşlığımıza əlavə dəyər qatdığını və tərəfdaşlığımız üçün yeni imkanlar yaratdığını da vurğulamaq istərdim.
Qeyd edilən çağırışlar və perspektivlər kontekstində, Təşkilatımız olduqca vacib regional aktor kimi formalaşır.
Azərbaycan TDT-nin beynəlxalq nüfuzunun daha da artırılması məqsədilə Təşkilatımızın Katibliyinin funksionallığının gücləndirilməsi, onun kadr potensialının artırılmasına tərəfdardır və bu çərçivədə konkret təkliflərlə çıxış edib. Təşkilatımızın işinə töhfə vermək və eləcə də Katibliyin büdcəsinin artırılması məsələsində əlavə stimul yaratmaq məqsədilə Azərbaycan tərəfindən TDT Katibliyinin hesabına 2 milyon ABŞ dolları məbləğində əlavə vəsait köçürülüb.
Azərbaycan əməkdaşlıq təşkilatlarına, o cümlədən TÜRKPA, TÜRKSOY, Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, eləcə də TDT-nin Macarıstandakı nümayəndəliyinin institutlaşması və fəaliyyətlərinin gücləndirilməsi üçün dəstəyini davam etdirmək əzmindədir.
Əminəm ki, bugünkü iclas zamanı aparılacaq müzakirələr dost və qardaş xalqlarımızın, dövlətlərimizin və bütövlükdə regionun inkişafına təkan verəcəkdir.

No:387/25, Statement by H.E. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States
07 October 2025 11:45
Statement by H.E. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States
7 October 2025
Gabala, Azerbaijan
I sincerely welcome you all to the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States (OTS) in Azerbaijan’s ancient and beautiful city of Gabala.
We are delighted to see you at this meeting, held in preparation for the 12th Summit on the theme of “Regional Peace and Security.”
I would like to thank the friendly and brotherly Kyrgyz Republic for its effective chairmanship of the Organization over the past year and its efforts to further develop cooperation among our member states.
Based on shared language, history, and traditions, cooperation in more than 35 areas, including political, economic, and cultural fields, has been developed within the framework of our Organization, established by the Nakhchivan Agreement, transforming the OTS into a dynamic and important regional center.
In an era where confidence in international institutions is shaken, the dynamism of our cooperative ties, built on fraternity and mutual trust among the Turkic states, is not only a source of pride for all of us but also a solid foundation for looking to the future with hope.
Today, here at the meeting of the Council of Foreign Ministers, we will once again discuss cooperation prospects in areas such as politics, economy, trade, investment, transport, energy security, digital development, and green transformation, as well as the initiatives of our member states to further strengthen our Organization.
The initiative of H.E. President Ilham Aliyev to increase the number of annual OTS Summit meetings to two creates a favorable opportunity for a prompt, in-depth, and comprehensive discussion of our cooperation opportunities. In this context, along with the final documents of numerous OTS Summit meetings in previous years, the Declarations adopted at the conclusion of the last official Summit held in Bishkek in 2024, as well as the informal Summit meetings held in Shusha and Budapest in 2024 and 2025, respectively, serve as strategic roadmaps for the implementation of our joint initiatives and projects.
It can confidently be stated that the Gabala Declaration and other documents planned to be adopted at the conclusion of the Summit will positively impact the development dynamics of our Organization and add additional value to our common work.
In the face of existing global and regional security challenges, demonstrating comprehensive political coordination and solidarity is extremely important.
Within the emerging new international security architecture, our Organization has the potential to play a more pivotal role as a symbol of Turkic unity.
Azerbaijan’s consistent efforts and target-oriented activities towards the normalization process with Armenia, with which our country was in conflict for decades, are also aimed at establishing peace and stability in the region.
As is known, after Azerbaijan fully restored its sovereignty in 2023, the intensity of direct contacts and joint efforts between the parties towards the normalization of relations with Armenia further increased.
In this context, the Summit meeting held in Washington on 8 August 2025, between the leaders of Azerbaijan, the United States, and Armenia, and the documents signed during the meeting, carry historical importance.
For this historic opportunity to be properly assessed and for a peace treaty to be signed, Armenia must eliminate the territorial claims against Azerbaijan enshrined at the constitutional level.
We can speak of comprehensive regional development and integration only when regional peace and stability serve the socio-economic welfare and progress of our people. We must further strengthen our economic potential and develop mutual investments and trade among the members of our Organization to make our cooperation more substantive and sustainable.
The OTS member states geographically form a natural transportation-logistics-transit line playing a bridge role between the continents of Europe and Asia, and possess immense potential in this direction. This line is also an integral part of the Middle Corridor.
Azerbaijan has made consistent efforts over recent decades to revive and operationalize this corridor. These efforts have been demonstrated through concrete projects such as the Baku-Tbilisi-Kars railway, the Baku International Sea Trade Port, and the Alat Free Economic Zone.
In this context, the announcement of the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) within the framework of the Washington Summit on 8 August 2025, which will ensure unimpeded movement between the western regions of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic of our country via the Zangezur corridor, is also a significant step in terms of diversifying connectivity in our region.
Cooperation on energy security among the OTS member states is also commendable and promises great prospects. For many years, Azerbaijan has contributed to energy security in Europe and a wider geography through transregional projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan and the Southern Gas Corridor.
We believe it is time to enrich our successful partnership in the traditional energy sector with new elements of cooperation. In this regard, in the era of high technologies and green transformation, projects such as the “Digital Silk Road” and the “Green Energy Corridor” will undoubtedly bring long-term political and economic dividends to our countries and further strengthen partnership within the OTS framework.
At the same time, I would like to note with pleasure the participation of the friendly and brotherly OTS member states in the restoration and construction works carried out in the liberated territories of Azerbaijan, emphasizing that this provides additional value to our cooperation within the Organization and creates new opportunities for our partnership.
In the context of the mentioned challenges and prospects, our Organization is emerging as a highly important regional actor.
Azerbaijan supports strengthening the functionality and personnel potential of our Organization’s Secretariat to further enhance the international reputation of the OTS and has come forward with concrete proposals in this regard. To contribute to the work of our Organization as well as to create an additional incentive for increasing the Secretariat’s budget, Azerbaijan has transferred an additional $2 million USD to the account of the OTS Secretariat.
Azerbaijan is determined to continue its support for the institutionalization and strengthening of the activities of Turkic cooperation organizations, including TURKPA, TURKSOY, the Turkic Academy, the Turkic Culture and Heritage Foundation, as well as the Representation office of the OTS in Hungary.
I am confident that the discussions held during today’s meeting will give impetus to the development of our friendly and brotherly peoples, our states, and the region as a whole.