No:463/25, Avropa İttifaqı və Ermənistan arasında imzalanmış “Avropa İttifaqı-Ermənistan Tərəfdaşlığı üçün Strateji Gündəlik” sənədinə dair şərh
09 dekabr 2025 14:44
2 dekabr 2025-ci il tarixində Brüssel şəhərində keçirilmiş Avropa İttifaqı (Aİ) və Ermənistan arasında Tərəfdaşlıq Şurasının VI iclasının nəticəsində imzalanmış “Avropa İttifaqı-Ermənistan Tərəfdaşlığı üçün Strateji Gündəlik” adlı sənəddə post-münaqişə dövründə reallıqları təhrif edən və bütövlükdə Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinə zidd olan bir sıra məsələlərin prioritetləşdirilməsi ciddi narahatlıq doğurur.
Növbəti 7 il müddətində Aİ ilə Ermənistan arasında strateji prioritetləri müəyyənləşdirən bu ikitərəfli sənəddə Azərbaycanı hədəf alan məsələlərə yer ayrılması qəbuledilməzdir və bu, eyni zamanda, Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinin perspektivlərinə mənfi təsir edir.
Sənədin giriş hissəsində və bir sıra digər bölmələrində, Azərbaycan tərəfindən təqdim edilmiş reinteqrasiya planından imtina etdikdən sonra ölkəmizdən könüllü şəkildə Ermənistana miqrasiya etmiş erməni sakinlərə istinadən “Azərbaycanın hərbi əməliyyatlarından sonra köçkün düşmüş Qarabağ erməniləri” ifadəsinin işlədilməsi və bu məsələnin Aİ və Ermənistan arasında tərəfdaşlıq prioriteti kimi müəyyən edilməsi, eləcə də bu kateqoriya insanların “qaçqın” statusunda qeyd edilməsi Azərbaycana qarşı qərəzin açıq-aydın nümunəsidir.
Həmçinin sənədin regionda normallaşma proseslərinə Aİ-nin mümkün töhfələri bölməsində Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin bütün müvafiq qərarlarının tam, dərhal və effektiv həyata keçirilməsinin dəstəklənməsi birmənalı olaraq, Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı irəli sürülmüş məlum iddiaları nəzərdə tutur.
Azərbaycanla Ermənistana birbaşa aid olan və sırf ikitərəfli xarakter daşıyan bir məsələnin üçüncü tərəflə gündəmə gətirilməsi tamamilə məntiqsiz olmaqla yanaşı, belə bir yanaşma Azərbaycanın da Ermənistan əleyhinə öz legitim məhkəmə iddialarının mövcudluğunu nəzərə almır.
Azərbaycan, ABŞ və Ermənistan liderlərinin iştirakı ilə Vaşinqtonda paraflanmış sülh sazişində bu iddiaların aradan qaldırılmasına dair müddəa nəzərə alındıqda, Aİ–Ermənistan sənədində həmin məsələyə toxunulması sülh prosesi ilə birbaşa ziddiyyət təşkil edir və Ermənistan tərəfinin bəyan etdiyi niyyətilə bağlı ciddi suallar yaradır.
İnsanlıq əleyhinə cinayətlər və hərbi cinayətlərdə ittiham olunan və məhkum edilmiş erməni əsilli şəxslərin “əsir” statusunda qeyd edilməsi və onların azadlığa buraxılmasının ayrıca prioritet kimi müəyyən edilməsi reallıqların ciddi şəkildə təhrif edilməsidir və qəbuledilməzdir.
Aİ–Ermənistan sənədində Ermənistanın regional konsensusdan məhrum olan “sülh kəsişməsi” təşəbbüsünü dəstəkləyən çoxsaylı müddəaların əks olunmasına baxmayaraq, 8 avqust Vaşinqton sammiti zamanı normallaşma prosesi çərçivəsində əldə edilmiş və mühüm əhəmiyyət kəsb edən “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu” (TRIPP) layihəsinə bir dəfə belə istinad edilməməsi ciddi narahatlıq doğurur. Bu hal, Ermənistanın Vaşinqtonda Baş nazirləri tərəfindən imzalanmış TRIPP sazişi çərçivəsində öhdəlikləri icra etmək niyyətinin ciddiliyi və Aİ-nin bu layihəyə bəyan etdiyi dəstəyi barədə suallar yaradır.
Azərbaycanla Ermənistan arasında paraflanmış saziş layihəsinin 7-ci maddəsində tərəflərin qarşılıqlı sərhəddə hər hansı üçüncü tərəfin qüvvələrini yerləşdirməməklə bağlı öhdəlik nəzərə alındıqda, Azərbaycana qarşı təbliğat vasitəsi kimi istifadə olunan Aİ-nin Ermənistandakı Müşahidə Missiyasının (EUMA) fəaliyyətinə xitam vermək əvəzinə, EUMA-nın mövcudluğunun qorunmasının və missiyanın tam operativliyinin təmin olunmasının prioritetləşdirilməsi digər narahatlıq mənbəyidir.
Prioritetlər sırasında qeyd edilənlərlə yanaşı hərbi və müdafiə məsələlərinin vurğulanması Ermənistanın hərbiləşməsinə xidmət edir.
Yuxarıda qeyd olunan məsələlər 8 avqust tarixindən etibarən post-münaqişə dövründə əldə edilmiş müsbət irəliləyişlər fonunda keçmiş münaqişənin elementlərini yenidən gündəmə gətirir və Ermənistanın niyyətləri barədə ciddi şübhələr yaradır. Ermənistan və Aİ-nin mövcud reallıqları əks etdirməyən bu zərərli müddəaların aradan qaldırılması istiqamətində konkret addımlar atacağını gözləyirik. Öz növbəmizdə, vəziyyəti diqqətlə izləməyə davam edəcək və zəruri nəticələr çıxaracağıq.

No:463/25, Commentary on Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership signed between the European Union and Armenia
09 December 2025 14:44
The prioritization of a number of issues in the document titled “Strategic Agenda for EU–Armenia Partnership,” signed following the 6th meeting of the EU–Armenia Partnership Council held on 2 December 2025 in Brussels, is a matter of serious concern, as they distort the realities of the post-conflict period and run counter to the overall peace agenda between Azerbaijan and Armenia.
The inclusion of issues targeting Azerbaijan in this bilateral document, which sets the strategic priorities between the EU and Armenia for the next seven years, is unacceptable and, among others, negatively affect the prospects of Azerbaijan–EU relations.
The wording in the introductory part of the document and several other sections such as “Karabakh Armenians displaced following Azerbaijan’s military operations,” in reference to Armenian residents who voluntarily migrated from Azerbaijan to Armenia following their refusal of reintegration plans proposed by Azerbaijan, as a partnership priority between the EU and Armenia, and the classification of those people as “refugees” is a vivid example of bias against Azerbaijan.
Moreover, the support for full, immediate and effective implementation of all relevant rulings of the International Court of Justice (ICJ) expressed within the section on possible EU contributions to the regional normalisation processes, clearly refers to the well-known claims brought by Armenia against Azerbaijan.
While it is entirely irrational to bring an issue of purely bilateral nature that directly concerns Azerbaijan and Armenia into an agenda with another party, such an approach also disregards the fact that Azerbaijan likewise has its own legitimate court proceedings against Armenia.
This provision in the EU-Armenia document directly contradicts with the peace process, considering an article regarding elimination of these claims in the peace agreement initialed with participation of the leaders of Azerbaijan, United States, and Armenia in Washington D.C., and raises serious questions about the proclaimed intention of the Armenian side.
Identification of Armenians, who are accused of and sentenced for crimes against humanity and military crimes, as “prisoners of war,” and prioritisation of their release is a serious distortion of realities, and is unacceptable.
While the EU-Armenia document enshrine multiple provisions that support Armenia’s lacking regional consensus “crossroads of peace” initiative, it is concerning that not a single reference was made to “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) project, a crucially important arrangement in the normalization process, reached during the 8 August Washington D.C. Summit. This raises questions with regard to seriousness of Armenia to implement their commitments within the agreement on TRIPP, co-signed by the Prime Minister of Armenia in Washington D.C., and about the proclaimed support of the EU to this project.
Given that Article 7 of the initialed draft agreement between Azerbaijan and Armenia obliges not to allow the deployment of any third party’s forces along their shared border, another serious concern is the decision to preserve and fully operationalise the EU Monitoring Mission in Armenia (EUMA), which has been used as a propaganda tool against Azerbaijan, instead of bringing its activities to an end.
Among the listed priorities, the emphasis on military and defense issues also serves to promote Armenia’s militarization.
The issues outlined above, which revive the elements of the former conflict despite the positive progress achieved in the post-conflict normalization since 8 August, cast serious doubt on Armenia’s intentions. Our expectation is that Armenia and EU will take concrete steps to remove these harmful provisions, which do not reflect the current realities. For our part, we will continue to monitor the situation closely and draw the necessary conclusions.