No:243/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
14 iyun 2025 15:16
14 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, İsrailin İran ərazisinə qarşı başladığı əməliyyat nəticəsində yaranmış vəziyyət müzakirə olunub.
İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri İsrail Dövləti tərəfindən həyata keçirilmiş hücum, eləcə də İran tərəfindən atılan addımlar barədə məlumat verib.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə vəziyyətin gərginləşməsindən narahatlıq ifadə edib. İran İslam Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi, digər rəsmi şəxslərin və İran vətəndaşlarının həlak olması ilə bağlı başsağlığı diləklərini çatdırıb. Nüvə obyektlərinin ətrafında mövcud vəziyyətin narahatlıq doğurduğu vurğulanıb. Mövcud problemləri yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, dialoq və diplomatik yollarla həll etməyin vacib olduğu diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycan ərazisinin hər hansı bir ölkə tərəfindən üçüncü ölkəyə, o cümlədən, qonşu və dost İrana qarşı istifadə edilməsinin mümkün olmadığı vurğulanıb.
İranın hava məkanının bağlı olduğu nəzərə alınaraq, Azərbaycanın quru sərhədindən istifadə etməklə müxtəlif ölkələrin və İranın nümayəndələrinə keçid üçün şərait yaradıldığı barədə məlumat verilib.
Münaqişənin geniş bölgəyə yayılması təhlükəsini nəzərə alaraq, diplomatik səylərin bərpa edilməsinin əhəmiyyəti bir daha qeyd olunub.

No:243/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi
14 June 2025 15:16
On 14 June 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi.
During the telephone conversation, the situation arising from the operation launched by Israel against the territory of Iran was discussed.
The Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran provided information on the attack carried out by the State of Israel, as well as the steps taken by Iran.
Minister Jeyhun Bayramov expressed concern over the escalation of the situation in the region. He conveyed condolences in connection with the death of the Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran, other officials, and Iranian citizens. It was emphasized that the situation around nuclear facilities is a cause for concern. It was noted that it is important to resolve the existing problems only through dialogue and diplomatic means in accordance with the norms and principles of international law.
At the same time, it was emphasized that it is not possible for the territory of Azerbaijan to be used by any country against a third country, including neighboring and friendly Iran.
Taking into account that Iran’s airspace is closed, it was informed that conditions have been created for representatives of various countries and Iran to pass through Azerbaijan’s land border.
Considering the risk of the conflict spreading to a wider region, the importance of resuming diplomatic efforts was once again noted.