No:021/26, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Mərakeş Krallığının Xarici İşlər, Afrika Əməkdaşlığı və Xaricdə Yaşayan Mərakeşlilər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin dördüncü raunduna dair mətbuat məlumatı
26 yanvar 2026 21:25
26 yanvar 2026-cı il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi və Mərakeş Krallığının Xarici İşlər, Afrika Əməkdaşlığı və Xaricdə Yaşayan Mərakeşlilər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin dördüncü raundu keçirilib.
Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Mərakeş Krallığı tərəfindən isə Xarici İşlər, Afrika Əməkdaşlığı və Xaricdə Yaşayan Mərakeşlilər Nazirliyinin Asiya və Okeaniya məsələləri üzrə baş direktoru Ömər Kadiri rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi-ticarət, enerji, nəqliyyat, turizm, təhsil, idman və digər sahələrdə əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və gələcək əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
Çoxtərəfli platformalarda iki ölkə arasında əməkdaşlığın vəziyyəti ilə bağlı məmnunluq ifadə edilib və bu təcrübənin davam etdirilməsinin zəruriliyi qeyd olunub.
Qarşı tərəfə regionumuzdakı son inkişaflar, sülh gündəliyi, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verilib.
Tərəflər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıblar.

No:021/26, Press release on the fourth round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs, African Cooperation and Moroccan Expatriates of the Kingdom of Morocco
26 January 2026 21:25
On 26 January 2026, in the city of Baku, the fourth round of political consultations was held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs, African Cooperation, and Moroccans Living Abroad of the Kingdom of Morocco.
The political consultations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiev on the Azerbaijani side and by Omar Kadiri, Director General for Asia and Oceania Affairs at the Ministry of Foreign Affairs, African Cooperation, and Moroccans Living Abroad, on the Moroccan side.
During the consultations, the current state of relations and future prospects for cooperation between the two countries in political, economic and trade, energy, transport, tourism, education, sports, and other fields were discussed.
Satisfaction was expressed regarding the cooperation between the two countries within multilateral platforms, and the necessity of continuing this experience was noted.
The other side was briefed on the latest developments in the region, the peace agenda, and the restoration and reconstruction work carried out in Azerbaijan’s territories liberated from occupation.