No:129/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Şahid ilə telefon danışığına dair məlumatı
12 aprel 2021-ci il tarixində xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Şahid arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər ölkələr arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Xüsusilə humanitar sahədə əməkdaşlıq və Azərbaycan hökumətinin təqdim etdiyi təqaüd əsasında Maldiv Respublikasından olan tələbələr üçün təhsil almaq imkanının yaradılması nazir Abdulla Şahid tərəfindən məmnunluqla vurğulanıb. Nazir Ceyhun Bayramov dost ölkələrin vətəndaşlarının Azərbaycanda elm və təhsil sahəsində fəaliyyətlərini həyata keçirmələri üçün hər zaman müvafiq şəraiti təmin etməyə hazır olduğumuzu qeyd edib.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, BMT və ixtisaslaşmış təsisatları çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, yaranan yeni reallıqlar, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər barədə məlumat verib.

No:129/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives Abdulla Shahid
On April 12, 2021, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives Abdulla Shahid.
The Ministers exchanged views on the agenda of bilateral cooperation between the two countries. Minister Abdulla Shahid noted with satisfaction the cooperation in the humanitarian sphere and the creation of educational opportunities for students from the Republic of Maldives on the basis of scholarships provided by the Government of Azerbaijan. Minister Jeyhun Bayramov noted that we are always ready to provide appropriate conditions for the citizens of friendly countries to carry out their activities in the field of science and education in Azerbaijan.
The sides discussed issues of cooperation within international organizations, including the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement, the United Nations and specialized agencies.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the current situation in the region after the 44-day Patriotic War, new realities and issues related to the implementation of trilateral statements.